kazanlar1.jpg
vlcsnap-2019-04-03-22h37m44s524.png
farmasoft_makina6.jpg
YUMUŞAK JELATİN KAPSÜL ÜRETİMİ:

Takviye edici gıdalarda yumuşak (soft-gel) kapsül üretiminde sektörün ihtiyaçlarına karşılık vermekteyiz. Yumuşak kapsüllerin üretiminde hammadde seçimi çok önemlidir. Hammaddelerin en iyilerini seçerek üretim yapıyoruz. Yumuşak kapsüller tek parçalı kapsüllerdir. Sıvıların kapsüllenmesi ile oluşur, sert kapsüllere göre daha esnektir.

Yumuşak kapsüller için bünyemizde bulunan üretim sistemleri şu şekildedir;

  • Plaka yöntemi ile üretim

  • Döner kalıp yöntemi ile üretim

  • Damlatma yöntemi ile üretim                                         

  • Accogel yöntemi ile üretim

Yumuşak jelatin kapsüllere genellikle sıvı maddeler, sıvı karışımlar, çözeltiler, süspansiyonlar doldurulur. Kapsül içerisine doldurulan sıvının kapsül duvarı ile etkileşime girmemesi gerekmektedir. Sıvının PH değeri 2,5 ile 7,5 arasında olmalı ve %5 den fazla su ve alkol içermemesi gerekmektedir. Bu şekilde ki kapsüller daha kolay salınım yapar ve emilimi yüksektir.

Kalitemiz ile üretim seviyemizi her geçen gün arttırmaktayız. Üretim parkurumuzda laboratuvarlarımızın yaptığı inceleme ve araştırmalar sonucunda 150 mg – 2500 mg arasında kapsül üretimi yapılmaktadır. Küre, oval, tüp, oblong şekillerde farklı kapsül türleri üretilebilir. Takviye edici gıdaları yumuşak kapsüllere son teknoloji cihazları kullanarak titizlikle dolduruyoruz.

     

YUMUŞAK JELATİN KAPSÜLLERİN AVANTAJLARI

  • Diğer uygulama yöntemleriyle karşılaştırıldığında yumuşak jelatin kapsüller yutulması çok kolay olan oral yoldan uygulanır.

  • Yumuşak jelatin kapsüller tat ve kokusuzdur.

  • Yumuşak jelatin kapsüller kapalı haldedir, böylece iç dolgu malzemesini oksidasyon ve bozulmaya karşı korurlar.

  • Opak yumuşak jelatin kapsüller ayrıca iç dolgu malzemesini UV radyasyonundan ve ışık hasarından korur.

  • Zarif görünümü sayesinde hastaların tedaviye uyumunu arttırır.

  • Yarı sıvı, yağ ve sıvı formlar gibi ilaçlar için uygundur.

Yumuşak Jel Kapsül İmalatının Beş Adımı:

1-Jelatin Hazırlama : Granüle jelatin ve diğer malzemelerin, jelatin eritme tankında ılık su içinde karıştırılması ve ısıtılması işlemidir. Uygun ısı, karıştırma ve vakumla, bileşenler kapsülleme işleminde kullanılmak üzere "jel kütlesi" adı verilen kıvamlı bir şurup oluşturur.

Eritme işlemi sırasında veya ayrı bir makinede renk eklenebilir.

 

Açıklama

Jelatin hazırlama tankları, yumuşak jel kapsül işlemi için jelatini eritmek için kullanılır.

Tanklar, tank tabanına monte edilmiş elektrikli ısıtıcılar tarafından önceden belirlenmiş sıcaklıklara ısıtılan su dolu bir ceket ile donatılmıştır.

Eritme işlemi sırasında kürek çarklar çözeltiyi karıştırırken, hava tahliyesi için vakum uygulanır.

  

Açıklama

Jel Transfer Tankları hazırlanmış jelatini jel kapsül üretimine kolayca transfer etmek için kullanılır.

 

2-Dolgu Malzemesi Hazırlama:  Enkapsüle edilecek su içermeyen yağı veya macun malzemeyi hazırlama işlemidir. Hazırlama ekipmanı şunları içerebilir:  tanklar, karıştırıcılar, vakum homojenleştiriciler, elekler ve değirmenler. Kapsüllenmeyi beklerken dolgu malzemesi ve jelatin için ısıtmalı ve ısıtmasız transfer tankları kullanılabilir.

                                                       

3-Kapsülleme: Jel kütlesinin ince bir jelatin tabakasına dönüştürülmesi ve bir yumuşak jel oluşturmak üzere dolgu maddesinin etrafına sarılması işlemidir. 

 

4-Kurutma: Yumuşak jel kapsülü küçültmek ve sertleştirmek için jelatin kabuğundan fazla nemi gideren işlemdir. Kurutma işlemi tamburlu kurutma sistemi ile yapılabileceği gibi, veya tamburla birlikte tepsili kurutma kombinasyonu kullanarak gerçekleştirilebilir.

 

Temizleme, Optik Muayene ve Gruplandırma: Genellikle yumuşak jel kapsülün kullanım amacına göre yapılacak ambalajlamadan önce gereklidir.